yükleniyor

.tr Alan Adları Belgesiz Kayıt Başlıyor

ODTÜ ve BTK arasında 21 Aralık 2018 tarihinde yapılan protokol ile ” .tr” Kayıt Otoritesi yetkisi Nic.TR’den, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)’na devredilmiştir. Bu devir ile yakın bir tarihte Nic.TR sistemi kapatılacak ve .tr Ağ Bilgi Sistemi (TRABİS) faaliyete geçecektir.
TRABİS faaliyete girdiğinde com.tr, org.tr ve net.tr uzantıları “ilk gelen alır” prensibine uygun olarak, belgesiz tahsis edilebilecektir. Alan adlarının satışı ve devri gerçekleştirilebilecektir.
Bu değişikliklerle beraber, farklı tanımlar ve kısaltmalar kullanılmaya başlanacaktır.
İlgili tanım ve kısaltmalar, aşağıdaki gibidir.
TRABİS
“.tr” Ağ Bilgi Sistemi ‘nin kısaltmasıdır. Bu sistem, .tr uzantılı alan adları ve sahip oldukları merkezi veritabanının işletilmesi ve güncellenmesi, rehber (whois) oluşturularak izlenmesi ve alan adı başvuru işlemlerinin gerçek zamanlı olarak yapılmasına imkan verecektir.
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)
Türkiye’de telekomünikasyon sektörünü düzenleyip denetleyen kurumdur.
BTK, gerekli gördüğü düzenlemleri yapmaya, mevzuatlar çerçevesinde Kayıt Kuruluşları ve UÇHS’leri denetlemeye, Kayıt Kuruluşu ve UÇHS faaliyetlerine son vermek dahil gerekli idari yaptırımları uygulamaya yetkilidir.
İnternet Alan Adı (İAA)
İnternet üzerinde bulunan bilgisayar veya internet sitelerinin adresini belirlemek için kullanılan internet protokol adresini tanımlayan adlardır.
İnternet Alan Adı Sahibi (İAAS)
Alan adı sahibini tanımlamak için kullanılan kavramdır.
Kayıt Kuruluşu (KK)
Başvuru, yenileme, iptal gibi alan adlarıyla ilgili işlemlerin yapılmasına aracılık eden taraftır. METUnic, TRABİS akreditasyonunu tamamlamış bir kayıt kuruluşudur.
Tahsise Kısıtlı Adlar Listesi (TAKIL)
Çeşitli sebeplerle (tarihi, kültürel özellikte veya halka mal olmuş değerler vb.) kayıt otoritesi tarafından tahsisi kısıtlanmış ve başvuru sırasında belge talep edilecek alan adları listesidir.
Tahsise Kapalı Adlar Listesi (TAKAL)
Mevzuata, kamu düzenine ve genel ahlaka aykırı olma gibi sebeplerle kayıt otoritesi tarafından tahsisine izin verilmeyen alan adları listesidir.
Uyuşmazlık Çözüm Hizmet Sağlayıcısı (UÇHS)
Uyuşmazlık Çözüm Süreçleri ve işleyişi ile ilgili BTK tarafından yapılmış bir açıklama bulunmamaktadır. Bu sebeple detaylı bilgi verilememektedir.
Tarafımıza yapılacak tüm bilgilendirmeler, siz kullanıcılarımıza eş zamanlı olarak iletilecektir.
Alan Adı Tahsisi
Tahsis işlemi, belgeli ve belgesiz olarak iki yöntemle yapılacaktır.
Belgesiz alan adı tahsisi, “ilk gelen alır” kuralına göre yapılacaktır. İlk gelenin tespitinde, alan adı başvurusunun TRABİS’e ulaştığı zaman kaydı esas alınacaktır.
Belgeli alan adı tahsisi, ilan edilecek belgelerin sunulması ile gerçekleştirilecektir.
Tüm belgeler ve başvurular TRABİS tarafından değerlendirilecektir. Kayıt Kuruluşları,belge ve başvuru değerlendirme süreçlerinde yetkili değildir.
Alan adı en az bir (1) , en fazla beş yıl (5) süre için tahsis edilebilir.

Hizmetlerimiz ve çözümlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için hemen bize ulaşın.

X

Müşteri Paneli

Şifremi Unuttum!

Henüz Hesabınız Yok mu?

Hemen Hesap Oluştur!